Luković i saigrači srušili Partizan u Beogradu

by Ilija Kovačević & ABA liga / foto KK Partizan NIS / video ABA liga | 23:12:2017 | 18:30:06

Partizan NIS – Mornar: 93 – 98 (25:7, 25:30, 19:31, 24:30)

Beograd, Hala “Aleksandar Nikolić”, gledalaca oko 4.000.
Sudije; Ilija Belošević (Srbija), Milan Nedović (Slovenija), Radoš Savović (Crna Gora)

Partizan NIS; Miller 16, Williams-Goss 16, Tadić, Aranitović 8, Marinković 3, Tanasković 2, Veličković 11, Pecarski 6, Gavrilović 10, Andrić 15, Šalić 6.

Mornar; Pavićević, Ćalić, Mićović 16, Needham 17, Mijović, Pavić, Vujošević, Mugoša, Raley-Ross B. 21, Vranješ 10, Bakić 8, Luković 26.

Košarkaši Mornara savladali su večeras u Beogradu ekipu Patizana 98:93, u utakmici 13. kola ABA lige.

Možda i najveću pobjedu u ABA ligi, ostvarili su Barani u hali “Aleksandar Nikolić” poslije mnogo bolje igre u drugom poluvremenu.

Gosti su očajno počeli utakmicu, u prvoj četvrtini postigli svega sedam poena, gubili u većem dijelu prvog poluvremena 20 ili 21 poen razlike. Ipak, do poluvremena su gosti tu razliku spustili na podnošljivih “minus 13” (50:37).

U prvom poluvremenu puleni Mihaila Pavićevića su pogodili svega tri trojke iz 11 pokušaja i tu je bio ključ velikog minusa, da bi u nastavku pogodili čak 10 trojki.

Junak pobjede Mornara bio je dojučerašnji član Partizana, centar Uroš Luković koji je postigao 26 poena (šut za dva poena 10:9) uz osam skokova i dvije asistencije.

Pored  njega briljirali su barski amerikanci Derik Nidam i Brendis Reli Ross koji su se u nastavku utakmice probudili, iz minuta u minut “topeći” prednost domaćina. Barani su odigrali sjajnu ttreću četvrtinu, a konačno su gosti “crno – bijele” “uhvatili” na 2 minuta i 33 sekunde prije kraja trećeg perioda sa dva poena Rejli Rossa kada su poveli 62:61.

Na mali odmor uoči poslendjeg perioda su rivali otišlu sa prednošću Partizana (69:68), da bi poslednjih 10 minuta gledali rezultatsku klackalicu. Čas jedni čas drugi su smjenjivali u vođstvu do 37’ sekundi prije kraja kada je Nidam pogodio “trojku” za prednost Barana
92 – 88, da bi potom Luković, Vranješ, te Rejli - Ross sa linije “slobodnih” kod 96 – 93 za Mornar potvrdio pobjedu Barana.

Barski tim dobio je i prvi međusobni duel, a večeras je upisao šesti trijumf u regionalnom takmičenju ove sezone uz sedam poraza koliko ima i Partizan.

Mornar su do pobjede vodili Uroš Luković sa 26, poena, Brendon Rejli-Ros sa 21 poenom, Derik Nidam ubacio je 17, a poen manje Strahinja Mićović.

Kod domaćina po 16 poena postigli su Najdžel Vilijams-Gos i Patrik Miler.

Nakon meča, održana je PRESS konferencija za medije …

Trener Barana Mihailo Pavićević je istakao da je pobjeda protiv Partizana naročito u Beogradu nešto posebno
"Hvala Partizanu na gostoprimstvu, tradicionalnom. Imamo sjajne odnose sa Partizanom. Dvije godine igramo, ovo je peta utakmica, uključujući i ABA Super kup i svaka utakmica je bila neizvjesna do kraja. Večeras, rekao sam i u najavi da dolazimo da probamo da pobijedimo. Nisam to rekao iz hira, nego sam znao da možemo da odigramo, nikako potcenjujući Partizan, već vjerujući u nas i naše sampoouzdanje, koje stalno raste. Nijesmo znali jedno 15 minuta šta da radimo, nijesmo postojali, nijesmo se snašli protiv njihove brze igre. Razigrali smo ekipu i bilo je teško pomisliti da se može napraviti ovakav obrt. Na poluvremenu sam rekao da je samo rezultat dobar. U današnjoj košarci je 13 poena ništa, ja volim brzu košarku. Dosta akcija su rađene za naše šutere, počeli smo da pogađamo. Poznato je kad ekipa koja ima prvo vođstvo padne u paniku kad se priđe. Izbacili smo ih iz ritma, to je današnja košarka. Rekao sam igračima da neću lagane poene, hoću velike šuteve, trojke. Za nas ovo mnogo znači, mi smo mali klub, neuporediv sa Partizanom. Pobijediti Partizan u Beogradu je nešto vrlo posebno za nas."

Jedan od junaka pobjede Mornara Derik Nidam je kazao da je gost poslije agresivnog početka Partizana u nastavku uspio da se vrati;
"Partizan je večeras izašao veoma agresivno i napočetku su nas baš "udarili u lice". Ipak, kako je utakmica odmicala, mi smo se polako vraćali i srećan sam što smo uspjeli da preokrenemo rezultat."

Trener domaćih Nenad Čanak je podvukao da nijesu našli rješenje za Lukovića uz dobar šut Mornara za tri poena;
"Izuzetno težak i bolan poraz za nas, u jednoj utakmici gdjee primiš 91 poen za tri četvrtine – malo je reći sramotno. Trener ima najveću odgovornost kada sa plus 20 utakmica ode u minus. Dešavaju se stvari koje ne priliče da se dešavaju igračima Partizana. Potpuno nepotrebna nervoza, želja za košem više, a totalno zanemarivanje odbrambenih zadataka i dogovora koje smo imali. Na meni je, nisam uspio da iskontrolišem utakmicu. Nismo imali rješenja za Lukovića. Opet nam se desilo da protivnik dobro šutira za tri. Teška je situacija, daćemo sve od sebe da se skupimo, da ispravimo sve greške i pokažemo karakter. Sad idemo na put u Rusiju i potom slijedi utakmica sa FMP-om, koja može u mnogome da nam odredi ostatak sezone."

Partizanov prvotimac Aleksandar Aranitović je apostrofirao sjajan početak meča i generalno prvog poluvremena, ali su ponovili greške za novi poraz koji ih je doveo u neugodnu situaciju;
"Opet su nam se ponovile greške kao protiv MZT-a i Limoža gdje smo u prvom poluvremenu igrali dobro u odbrani a u drugom znatno lošije. Primili smo 98 poena što je nedopustivo. Sada nam ostaje da se okrenemo meču sa Lokomotivom u srijedu i utakmici sa FMP-om u subotu koji moramo da dobijemo kako znamo", rekao je Aranitović.

U narednom 14. kolu u subotu 30. decembra od 17 sati Mornar pred svojim navijačima igra sa Mega Bemaksom.