Bolan poraz Barana poslije početničkih grešaka

by Ilija Kovačević & ABA liga / foto Miki Bijedić | 03:12:2017 | 21:50:18

Mornar – Cibona: 78 – 82 (23:19, 16:27, 23:15, 16:21)

Bar; SD “Topolica”, gledalaca oko 2.000
Sudije; Tomislav Hordov (Hrvatska), Matej Špendl (Slovenija), Dragan Porobić (BiH)

Mornar; Ćalić, Mićović 12, Needham 24, Mijović 2, Pavić 2, Shepherd, Vujošević, Mugoša 10, Raley-Ross B. 13, Bakić 6, Luković 9.

Cibona, Bilinovac 2, Uljarević 10, Ratkovica 7, Žorić 23, Ćorić, Melvin 4, Novačič 23, Bošnjak 3, Rozić 2, Gospić, Mandić, Tomas 8.

Košarkaši Mornara poraženi su večeras u Baru od Cibone 82:78, u utakmici desetog kola ABA lige. Hrvatski predstavnik upisao je četvrti trijumf i izjednačio se na tabeli sa ekipom Mornara.

Barani su u većem dijelu meča odigrali košarkašku uspavanku, izuzev trećeg perioda, u kojem su uspjeli da se vrate poslije serije Cibone (15:1) u drugoj četvrtini.

U poslednjoj četvrtini poslije rezultatske klackalice, Barani su na 3 minuta i 30 sekundi prije kraja poenima Mugoše imali miminalnih 74-73, da bi gosti serijom (6:0) stigli do ispostavilo se pobjedničkih 74-79.

Nidam i nešto kasnije Reli Ross su svojim poenima dali kakvu-takvu nadu kada je smanjena prednost gostiju na 76-79, ali je Novačić na 16’ sekundi prije kraja pogodio za dva (76-81), te Tomas sa slobodnih (2:1) za konačnih 78-82.

Strahinja Mićović, igrač Mornara:
"Čestitam ekipi Cibone na pobjedi. Odigrali smo dosta loše prvo poluvrijeme, pogotovo u odbrani, primili smo 46 poena, dozvolili da se razigraju, da uđu u neki svoj ritam, iako nam je u pripremama bio cilj da držimo naš ritam, kako u odbrani tako i u napadu. Drugo poluvrijeme smo otvorili dobro, vratili se, ali poslije nekih početničkih grešaka, kao na primjer prilikom uvođenja lopte u igru, dozvolili smo im lagane poene i na kraju izgubili utakmicu koja je dosta bitna za nas, uostalom kao i svaka na domaćem terenu."

Mihailo Pavićević, trener Mornara:
"Čestitke Ciboni na zasluženoj pobjedi. Ovo je jako bolan poraz, kao i svaki na domaćem terenu u ovako izjednačenoj ligi. Razloge našeg poraza, prije svega, treba tražiti u prvom poluvremenu, jer smo neshvaljivo mekano ušli u meč, dozvolili mnogo lakih poena i otvorenih šuteva. U igri jedan na jedan nismo postojali. Doprinijeli smo da se gosti razigraju, steknu samopouzdanje i onda ih je bilo teško čuvati. Vratili smo se u meč dosta dobrom odbranom, ali smo u utakmici gdje je odlučivala maltene jedna lopta napravili nekoliko zaista neshvatljivih grešaka i poraz je bio neminovan. To se prije svega odnosi na uvođenje lopte u igru gdje naša dva beka nisu uspjela da zapamte šta treba da urade na jednostavnu blokadu. Tu smo izgubili dvije ključne lopte. Na njihovoj strani je bilo iskustvo oličeno u Tomasu i Žoriću. Osim toga igrali smo ishitreno, naši bekovi nisu tražili ni nalazili pravo rješenje, nismo se držali dogovora kako da napadnemo ekipu Cibone, koja je  kažnjavala naše greške i zasluženo dobila."

Karlo Uljarević, igrač Cibone:
"Večeras smo bili bolja ekipa koja je više željela pobjedu. Došli smo sa željom da pobijedimo, bili smo agresivniji i ta agresivnost je i odlučila utakmicu."

Ante Nazor, trener Cibone:
"Čestitke Mornaru na dobroj igri, korektnom ponašanju publike i pravoj sportskoj atmosferi u dvorani. Čestitke i mojim momcima koji su pokazali volju, želju, agresivnost. Ovo je najbolja utakmica od kada sam preuzeo Cibonu. I na tragu smo onoga što želimo. Ima tu još dosta prostora za napredak. Pokazali smo agresivnost  ne samo u odbrani nego i u tom prelazu u prednje polje. Imali smo dosta laganih situacija u prvom poluvremenu na temelju kojih smo se razigrali i pokazali da polako postajemo tim. Sigurno da nam je za podizanje samopouzdanja najbolja jedna ovakva pobjeda. Rekao sam svojim igračima da će prvih pet minuta treće četvrtine biti najteži. Protivnik se vratio, ali tu smo pokazali i karakrter da nastavimo da igramo onako kako smo se dogovorili. I zaista, do samog kraja smo bili u utakmici i iskontrolisali susret."

Najefikasniji u zagrebačkom timu, koji je prekinuo seriju od četiri poraza, bili su Ivan Novačič i Luka Žorić sa po 23 poena.

Kod Barana se istakao Derik Nidam sa 24 koša.

U narednom kolu, 10. decembra, Mornar će igrati u Skoplju protiv MZT-a.