Mornar – Krka: 86 – 77 (21:20, 25:15, 12:28 i 28:14)

Bar; SD “Topolica”, gledalaca oko 2.000
Sudije; Milija Vojinović (Srbija), Mario Majkić (Slovenija), Saša Babić (BiH)

Mornar; Grant 2, Mićović 3, Mijović, Drenovac 11, Pavić 2, Vujošević, Pavićević, Waller 15, Sane 3, Vranješ 23, Rebić 19, Luković 8.

Krka; Jančar Jarc 2, Marinelli, Škedelj 9, Osolnik 2, Bratož 11, Stipaničev, Cinac 6, Đapa 12, Fifolt, Balažič 15, Lalić  9, Lapornik 11.

Košarkaši Mornara upisali su trijumf protiv Krke u možda i najvažnijoj utakmici dosadašnjeg dijela sezone.

Oni su večeras u barskoj “Topolici” pobijedili ekipu iz Novog Mesta 86:77 u utakmici 13. kola ABA lige i tako na najljepši način svojim navijačima čestitali Novu godinu.

-„Čestitam ekipi Krke na jednoj sjajnoj partiji. Oni u zadnje vrijeme jako dobro igraju. Potvrda toga je i pobjeda protiv Budućnosti koja ih je još više podigla. Jednostavno, dobili su na samopouzdanju i mi smo znali da će ovo biti teška utakmica, kazao je na obraćanju novinarima trener domaćih Mihailo Pavićević –“Držali smo odbranu onako kako smo planirali u prvom poluvremenu i imali smo aktivan rezultat – 11 razlike. Osjećao sam da će u nastavku Krka krenuti na sve ili ništa i tražio sam od mojih igrača da uđemo u drugo poluvrijeme kao da nismo igrali prvo. Međutim, serijom grešaka, prije svega u napadu, omogućili smo ekipi Krke lake poene, da se vrlo brzo, poslije četiri-pet napada vrate u meč i dođu u egal rezultat. Onda se uvukao strah u naše redove, nismo mogli da se povežemo ni u odbrani ni u napadu. Tražio sam petorku, pet igrača koji u tom trenutku mogu da daju najviše u rotaciji. I uspjeli smo, uz dozu sreće i uz veliku podršku publike, koja nas je ovog puta, kao i protiv Olimpije, vodila do pobjede. Od srca zahvaljujem našim navijačima. Svi igrači su imali svoju rolu, a posebno bih izdvojio Rebića koji je preuzeo veliku odgovornost na sebe, što pravi plej i treba da radi, što me izuzetno raduje. A vidjeli ste, kad je trebalo dao je trojku i Voler, kao i Vranješ poslije silnih grešaka, trojku koja je stavila tačku na veliku pobjedu protiv direktnog konkurenta u borbi za opstanak. Na kraju je bilo više od četiri razlike i ovo je, da ne kažem dupla pobjeda, ali izuzetno značajan trijumf za nas“, kazao je Pavićević

Barani su poslije egal prve četvrtine, u drugom periodu bili daleko bolji tim koju su dobili sa deset poena (25:15). U finišu ovog perioda su domaći stigli do maksimalnih 11 poena 46:35, a u tim trenucima Drenovac i Vranješ su vodili svoj tim do dvocifrene prednosti. Sa tim rezultatom se otišlo na odmor.

U nastavku je Mornar pao naročito u napadu, da bi gosti za dva i po minuta napravili seriju 13:2 i uhvatili priključak kod rezultata 48:48.

Na kraju trećeg perioda gosti su imali pet poena viška (58:63), da bi i u poslednjem kvoteru slovenački sastav u većem dijelu nastavio sa dobrom igrom. Na šest minuta do kraja susreta, gosti su imali maksimalnih 70:60 i činilo se da su na korak od iznenađenja.

Ipak, tako nijesu mislili domaći košarkaši prije svih “trio” Vranješ, Rebić i Voler.

Zahvaljujući seriji 19:2 u posljednja četiri minuta utakmice, povratak Mornara je trojkom najavio Voler smanjivši na 70:75, da bi minut kansije I Vranješ pogodio za “tri” (73:75).

Nešto ranije, Krka je imala prednost od osam poena (75:67), ali je do kraja postigla samo dva i ostala bez šansi za trijumf.

Kada je Rebić na dva minuta do kraja meča “ubacio” trojku za vođstvo 79:77, “Topolica” je “proključala”, da bi Vranješ na 1,21 minut prije kraja svojom četvrtom “trojkom” (82:77) najavio pobjedu.

Do kraja susreta, Rebić je sa četiri uzastopna poena (dva sa linije “slobodnih”) krunisao svoju najbolju igru ove sezone za konačnih 86:77.

Simon Petrov, trener Krke je istakao da se njegov tim držao do pred kraj, gdje su kako je kazao, fizički pali;
„Čestitam Mornaru na pobjedi. Mislim da smo odigrali jednu dobru utakmicu. Atmosfera je bila fantastična. Mi smo pokazali da možemo da se nosimo i sa odličnom ekipom Mornara. Vodili smo do pred kraj, ali oni su završili utakmicu  onim u čemu su najbolji – trojkama. U nekoliko napada u finišu pogodili su trojku i nismo imali šansu. U trećoj četvrtini malo smo agresivnije krenuli i odlučnije u napadu i to nam je donijelo rezultat. Dobro smo se držali do samog kraja kada smo čini se, fizički pali. Nismo mogli da izdržimo taj tempo a oni su to sjajno iskoristili“, rekao je Petrov.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Nemanja Vranješ sa 23, Nikola Rebić ubacio je 19, a Antabija Voler 15 poena.

U gostujućem timu, koji je doživio deveti poraz, najbolji je bio Jure Balažič sa 15 koševa.

Barski tim se večerašnjom pobjedom revanširao rivalu za poraz u Novom Mestu (80:76) i upisao peti trijumf u regionalnom takmičenju ove sezone.

U narednom kolu, 5. janura, košarkaši Mornara su gosti Partizana.