Igokea slavila u Baru: Peti uzastopni poraz Mornara

by Ilija Kovačević / foto KK Mornar MEDIA Pro & video ABA liga | 26:11:2018 | 21:56:16

Mornar – Igokea: 97 – 103 (23:27, 19:27, 27:19, 28:30)

Bar; SD “Topolica”, gledalaca 1.650
Sudije; Sreten Radović (Hrvatska), Sašo Petek (Slovenija), Milan Nedović (Slovenija)

Mornar; Mićović 2, Brown 21, Koenig 17, Mijović, Drenovac 2, Pavić, Vujošević, Waller 6, Sane 9, Vranješ 20, Rebić 8, Luković 12.

Igokea; Lešić 12, Adamović 9, Janković, Zubčić 23, Milošević 5, Radivojević 6, Lafayette 20, Williams 14, Ilić, Anđušić 9, Rikić, Lorbek 5.

U poslednjem meču devetog kola ABA lige Igokea je večeras u Baru pobijedila domaći Mornar 103:97 i nanijela mu sedmi poraz u ligi, koji u dosadašnjem dijelu sezone imaju samo dva trijumfa.

Kao što se i očekivalo, bio je ovo sudar dvije šuterske ekipe, što su gosti večeras i demonstrirali, dok će Barani to morati da potvrde u narednim utakmicama. Gosti su sjajno šutirali trojke 14 od 25, dok su Barani iz 29 pokušaja pogodili 12 trojki.

Poslije novog poraza domaći su umnogome zakomplikovali situaciju na tabeli gdje su trenutno poslednji i 12-to dnevna pauza će im dobro doći pred duel sa FMP-om u Beogradu.

Mornar je prvo poluvrijeme odigrao bez energije i žara kako zahtjeva jedna ovakva utakmica, a jedine svijetle tačka donekle su bili su Nemanja Vranješ i Bronson Kejnig.

Poslije relativno neizvjesne prve četvrtine u kojoj je viđena rezultatska klackalica, gosti su u nastavku pokazali da su sjajna šuterska ekipa. Uz to čak 20 skokova za goste, a na drugoj strani svega osam skokova Barana u prvom dijelu.

Wiliams, Lafajet i Zubčić su nastavili u sjajnom ritmu, održavali od tri do pet poena u drugom kvartalu, da bi u finišu trojkom Adamovića gosti na veliki odmor otišli sa dvocifrenom prednošću 54:42.

U nastavku druga slika Barani, koji su sjajno krenuli !

Serijom 12:0 su za tri minuta stigli rivala (54:54), prije svega trojkama Vranješa, Brauna i Kejniga, da bi Luković svojim poenima donio izjednačenje.

Na drugoj strani gosti su za četiri minuta igre postigli svega dva poena. Ipak, puleni Žarka Milakovića brzo su se vratili u meč, preko Miloševića, Wiliamsa i Lorbeka, te poenima Lešića opet stekli osam poena prednosti (57:65, 26’ minut).

U odlučujuću dionicu, Igokea je ušla sa plus 4 (69:73), jer su šut za tri na isteku ovog dijela igre pogodili Voler i Sane.

Na početku poslednjeg kvartala svega tri poena Barana za tri minuta, dok su gosti nastavili u sjajnom ritmu. Zubčić je pogodio svoju treću, a Lafajet četvrtu trojku (33’ minut meča) za prednost gostiju 72:81, dok su čiste zicere promašivali visoki igrači Mornara.

Na 5 minuta i 40 sekundi prije kraja meča i Radivojević je pogodio za "tri" za plus 10 (74:84), Kejnig i Braun su na drugoj strani sa dvije trojke nastavili dalekometnu paljbu za tri poena minusa domaćih (84:87).

U poslednja tri minuta utakmice se ušlo sa poenom prednosti gostiju (86:87) poslije slobodnih bacanja Sanea, dok je Igokea u tim trenucima napravila seriju loših napada.

Poslije duže vremena Barani su ponovo poveli na dva i po minuta prije kraja 88:87, nakon slobodnih Brauna, da bi zakucavanjem Lending Sane donio svom timu prednost 90:87, ali su Zubčić trojkom iz kornera i Lešić sa linije slobodnih brzo vratili prednost ali i neizvjesnost na meču (90:92) na 80 sekundi prije kraja.

Nakon poravnanja Mornara (Braun) 92:92, Radivojević je pogodio novu trojku, Kejnig promašio za "tri" na drugoj strani, da bi poenima Lafajeta gosti otišli na plus pet (92:97) na 23 sekunde prije kraja čime se naslućivao pobjednik.

Nakon tajm-auta, domaći su preko Vranješa pokušali da pogode za tri, ali je ta akcija završena neuspješno, pa je Vranješ iz slobodnih smanjio na tri razlike (94:97).

U tom trenutku je ostalo još 19 sekundi do kraja susreta.

Adamović je sa linije slobodnih pogodio oba, Mićović promašio trojku, najbolji igrač meča Tomislav Zubčić (23 poena 7 skokova, 3 asistencije) odveo svoj tim iz "slobodnih" na 94:101. Braun je na pet sekundi prije kraja pogodio trojku sa velike udaljenosti (97:101), a na drugoj strani Oliver Lafajet potvrdio pobjedu za konačnih 97-103.

Braun, koji je vjerovatno odigrao posljednju utakmicu za Mornar, dao je 21 poen, Nemanja Vranješ je dodao 20, dok je Bronson Kejnig upisao 17 poena. Tomislav Zubčić sa 23 koša i Oliver Lafajet sa 20 su bili najefikasniji u Igokei.

Mihailo Pavićević, trener Mornara:
„Čestitam ekipi Igokee na potpuno zasluženoj pobjedi. Od prvog do zadnjeg minuta su znali šta hoće, došli su po pobjedu i ostvarili su je. Ovo je težak poraz. Rekao sam prije utakmice da je za nas svaka utakmica 'biti ili ne biti'. Izgleda da igrači nisu bili svjesni te situacije jer ono što sam tražio od njih za dva dana koliko smo imali na raspolaganju po povratku iz Malage jeste da pokušamo da budemo bolji u onom ubjedljivo najgorem segmentu naše igre, a to je odbrana. Međutim, ponovo smo dozvolili ptotivniku da postigne više od stotinu poena, u prvom poluvremenu 54. Bez odbrane je teško igrati i dobiti bilo koju kvalitetniju ekipu, a Igokea je skup iskusnih igrača koji su to znali da iskoriste. Šta je tu je, nema kukanja, ponavljam ovo je težak poraz i do kraja prvenstva predstoji nam grčevita borba za opstanak. Vidi se da nemamo ni onu atmosferu koja nas je krasila jer dozvoliti protivniku da u prvom poluvremenu postigne 54 poena ili da u trećoj četvrtini nemamo nijedan faul i nećemo da kidamo njihove kontre i otvorene šuteve za tri poena, to je zaista nedopustivo. Vidjećemo, nešto moramo da radimo, a šta...
Iskren da budem ova prvenstvena pauza će nam dobro doći da probamo da se vratimo na pravi kolosjek, ali sigurno neće biti lako“, kazao je Pavićević.

Žarko Milaković, trener Igokee:
„Zaželio bih najprije mnogo sreće Mornaru u nastavku takmičenja, svjestan sam kao trener u kakvim su problemima zbog dva paralelna takmičenja. Prošlogodišnjim igrama zaslužili su sreću ove sezone. Mi smo pokušali da u istom ritmu kao protiv Olimpije igramo i ovu utamicu. Imali smo mnogo izgubljenih lopti u prvom poluvremenu, čak 14. Pokušali smo da to smanjimo, da produžimo napade, da igramo na manji posjed lopte. Mornar nam to nije dozvolio u trećoj četvrtini ali imali smo dosta raspoloženih igrača tako da smo uspjeli da iskontrolišemo utakmicu do kraja. Za nas je ovo jako bitna pobjeda pošto smo tri utakmice kod kuće izgubili. Ovaj trijumf nam daje krila i elan pred prvenstvenu pauzu i dolazak Partizana u sljedećem kolu“, zadovoljno je kosntatovao Milaković.

3. Mega Bemax              9        7        2        738:706      32      16
4. Cedevita                     9        5        4        781:733      48      14
5. Partizan NIS               9        4        5        733:728      5        13
6. FMP                           9        4        5        729:745      -16    13
7. Igokea                        9        4        5        781:805      -24    13
8. Zadar                         9        3        6        754:779      -25    12
9. Petrol Olimpija           9        3        6        734:759      -25    12
10. Cibona                     9        3        6        695:748      -53    12
11. Krka                         9        3        6        662:753      -91    12
12. Mornar                    9        2        7        748:818      -70    11