Čarapić presudio svojima: Mega slavila u Baru

by Ilija Kovačević / foto Miki Bijedić / video ABA liga | 28:10:2018 | 22:16:14

Mornar – Mega Bemaks: 80:84 (17:29, 23:19, 21:19, 19:17)

Bar; SD „Topolica“, gledalaca 1.550.
Sudije; Tomislav Hordov (Hrvatska), Milan Nedović (Slovenija), Radoš Arsenijević (Srbija)

Mornar; Carrington 13, Koenig 23, Mugoša, Drenovac, Pavić 10, Vujošević 4, Pavićević, Waller 11, Vranješ 5, Mornar, Rebić 3, Luković 11.

Mega Bemax; Mushidi 7, Janjić, Marjanović 12, Ašćerić 5, Mišković 3, Čarapić 15, Atić, Bitadze 26, Koprivica, Mokoka 11, Fundić, Stanić 2.

U poslednjem susretu petog kola, Mega Bemaks je večeras u Baru pobijedila Mornar 84:80 i petim triumfom nastavila sjajan ovogodišnji niz u ABA ligi.

Baranin Ognjen Čarapić imao je glavnu ulogu u završnici meča kada se lomio rezultat i sa osam poena u finišu barskog duela (poslednja tri minuta) presudio timu u kojem je počeo karijeru.

Odlučujuči su bili njegovi poeni na 30-tak sekundi prije kraja kada je Čarapić polaganjem doveo svoj tim do prednosti od četiri razlike (78:82).

Mega je ostvarila peti trijumf u isto toliko mečeva, dok je Mornar doživio treći poraz.

U barskoj „Topolici“ je viđen sjajan duel, pun dinamike i velike borbe a na kraju je trijufmovala mladost i talenat.

Predvođeni Gogom Bitatdzeom gosti su od starta zaigrali pobjednički i već u prvom periodu stekli „plus 17“ (20:3), sa čak 15 poena Bitatdzea.

Domači su u nastavku bili bolji rival ovaj period, uspjeli da stignu rivala na svega dva poena zaostatka 32:34,zahvaljujući Voleru, Kejnigu i Karingtonu, ali su gosti na poluvrijeme ipak otišli sa vođstvom 48:40.

Gosti su u trećem periodu još jednom „pobjegli“ rivalu na „plus 17“ (43:60) u 24' minutu, ali su Barani serijom 13:0 se još jednom vratili zahvaljujući sjajnoj partiji Karingtona, Kejniga i Lukovića koji je večeras postigao dabl – dabl (11 poena i 10 skokova).

Ipak, na tri minuta prije kraja kod rezultata 71:80, na scenu je stupio Ognjen Čarapić i već opisanom završnicom doveo svoj tim do novog uspjeha.

Mornar je tokom cijelog meča jurio zaostatak, samo jednom uspio je da izjednači, na šest minuta i 39 sekundi do kraja (69:69) trojkom Kejniga, ali nije imao snage za potpuni preokret.

Mihailo Pavićević, trener Mornara:
“Prije svega želim da čestitam ekipi Mege na potpuno zasluženoj pobjedi. Kao što sam rekao u najavi, oni su mlada, vrlo opasna ekipa, igraju sa mnogo energije, ako im dozvolite da razviju svoju igru, onda svako može biti u problemu. Moje priče na kojima sam insisitrao na sastancima uoči ove utakmice, kao da su se odbile od zida. Moji igrači ili nisu shvatili ili nisu željeli da shvate kako bi trebalo da igramo. Otvorili smo katastrofalno utakmicu, dozvolili ekipi Mege da se razmahne, da stigne do velikog vođstva, a onda je trebalo puno energije da se prednost gostiju stiže. Imali smo par prilika i u samoj završnici, ali kao što smo veći dio utakmice igrali apsolutno “bez glave”, potpuno suprotno od onog što smo se dogovorili, odnosno kako da napadnemo njihovu odbranu, tako smo odigrali i na kraju. Svako je forisirao neku svoju igru i rezultat takve igre je i ovaj poraz. Jednostavno, kad vidite da smo šutnuli 33 puta za tri poena, a da je nama osnovna ideja bila da ih napadnemo driblingom u preuzimanju u piku, onda vidite koliko smo bili mentalno nespremni za ovu utakmicu. Svako ima pravo na lošu utakmicu, ali ako se dogovorimo o planu igre, onda moramo da probamo da to ostvarimo. Ako to ne uradimo onda ja snosim apsolutnu odgovornost, ali ako igrač igra neku svoju igru onda tu nešto nije u redu. Ovo nije prvi put da imamo izraziti problem pod košem. Bitadze je pravio razliku, nismo imali pravog igrača da ga zaustavi, a onda smo i u samoj završnici dozvolili lake poene Čarapiću koji je, mislim, tri puta položio preko Lukovića. Tako se ne zaslužuje pobjeda, nezavisno od toga ko je rival.”

Dejan Milojević, trener Mega Bemaksa:
“Mornar je sjajna, ekipa odlično vođena, znali smo što nas ovdje čeka. Ušli smo jako kvalitetno i čvrsto u meč i sve vrijeme kontolisali igru i rezultat. Uspješno smo odbili dva–tri naleta Mornara kad su prišli na poen, a jednom i izjednačili i zasluženo slavili. Idemo dalje, ne razmišljamo uopšte o plej ofu, želimo svaku utakmicu da dobijemo, sa svima da se nadmećemo i vdijećemo gdje će nas to na kraju odvesti. Imali smo tri jako teška gostovanja: Cedevita, Igokea i Mornar, kući FMP i Olimpija, i zabilježili svih pet pobjeda. U principu ABA liga je jako kvalitetna, svako svakog može da dobije. Od prvog do posljednjeg mjesta je par pobjeda razlike i vjerujem da će tako biti do kraja. Presrećan sam zbog načina kako igra moja ekipa i zbog karaktera igrača, ali idemo korak po korak, svaka pobjeda u ovom takmičenju je zlata vrijedna. Mi smo pokazali da sa svima možemo da igramo i da ćemo svima biti nezgodan protivnik. Mornaru i mom kolegi Pavićeviću želim sve najbolje u nastavku prvenstva.”

Ekipu trenera Dejana Milojevića do pobjede vodio je Goga Bitadze sa 26 poena i 10 skokova. Istakao se i Ognjen Čarapić sa 15 koševa.

U barskom timu najbolji je bio Bronson Kening sa 23 poena.

Mornar će u narednom kolu, 4. novembra, biti gost Cibone.

3. Budućnost VOLI          5       3        2        379:351      28        8
4. Petrol Olimpija             5        2        3        412:390      22       7
5. Cedevita                      5        2        3        403:403      0         7
6. Igokea                         5        2        3        409:418      -9        7
7. Partizan NIS               5        2        3        424:435      -11      7
8. Cibona                        5        2        3        398:410      -12     7
9. Mornar                       5        2        3        412:428      -16     7
10. FMP                         5        2        3        384:423      -39      7
11. Krka                         5        2        3        363:409      -46      7
12. Zadar                       5        1        4        430:463      -33     6