Zvezda pala u Baru, košarkaši Mornara izborili majstoricu

by Ilija Kovačević | 25:03:2018 | 21:23:33

Mornar – Crvena zvezda: 88 – 84 (30:21, 18:24, 21:19, 19:20)

Bar; SD “Topolica”, gledalaca oko 3.000
Sudije; Sreten Radović (Hrvatska), Matej Boltauzer (Slovenija), Marko Juras (Srbija)

Mornar; Pavićević, Ćalić 1, Mićović 6, Needham 28, Mijović, Pavić 4, Vujošević 10, Mugoša, Raley-Ross 10, Vranješ 29, Bakić.

Crvena zvezda; Kešelj, Davidovac 14, Lazić, Antić 9, Dobrić 11, Feldeine 5, Janković, Rochestie 16, Omić 11, Lessort 8, Ennis 2, Bjelica 8.

Košarkaši Mornara pobijedili su večeras u Baru Crvenu zvezdu 88 : 84, u drugoj utakmici polufinala plej-ofa regionalne ABA lige. Po četvrtinama je bilo (30:21, 18:24, 21:19, 19:20).

Ovom pobjedom izabranici Mihaila Pavićevića izborili su majstoricu za plasman u finale. Odlučujuća utakmica biće odigrana u Beogradu drugog aprila.

Drugog finalistu odlučiće i mastorica između Budućnosti i Cedevite u Podgorici prvog aprila. Zagrebčani su večeras u svojoj dvorani savladali ekipu Budućnosti  82 – 75.

U barskoj “Topolici” viđen je pravi košarkaški spektakl koji je trajao preko dva sata. Krcate tiribine, sjajan ambijent, odlično navijanje, nadmudrivanje dva trenera koje je završeno pobjedom iskusnijeg šefa struke.

Domaći su bili u vođstvu svih 40’ minuta. Bolje su otvorili utakmicu, Nidam je bio raspoložen iako je šut za tri poena bio (7:0). Ali je na drugoj strani imao sjajno rasoloženog iza 6,75 m Nemanju Vranješa koji je “pogodio” šest trojki. Njih dvojica su zajedno postigli čak 57 poena i srušili moćnog rivala. Centarski par Vujošević i Pavić su takođe odradili veliki posao, odnosno svi igrači barskog ABA ligaša zaslužuju čestitke, što je istakao na press-u i trener Pavićević;

“Večeras ovdje na mojem mjestu, zaista nije demagogija bi trebalo da su igrači koji su najzaslužnji za ovu sjajnu pobjedu: Nidam, Vranješ, Vujošević i ostali. Za ovo se živi, za ovo se radi tokom čitave godine. Čestitam mojim igračima na fantastičnoj igri, pokazali su ogromnu želju i, rekao bih, hrabrost da dobiju Zvezdu. Podjednaku zahvalnost dugujemo i publici koja je izvukla iz nas i posljednji atom snage. Nisam prije početka mislio da ću ići sa ovako kratkom rotacijom, ali uvijek ispadne neki plan "d" u odnosu na one prioritetne. Vidjeli ste Vranješ je igrao svih 40 minuta, Nidam skoro 37, itd, ali isplatilo se. Za ovaj osjećaj se živi", kazao je trener Barana Mihailo Pavićević.

Poslije šest vezanih poena Vranješa , Mornar je u 4’ minutu poveo 12:6, a poenima Vujoševića i Mićovića, domaći su došli do prve opipljivije razlike 16:8. Gosti su preko Lesora uspjeli da se donekle vrate da bi Ross i Pavić u 8’ minutu ponovo vratili prednost 25:17. U finišu prvog perioda domaći su poenima Vranješa sa linije slobodnih stigli u tom trenutku do maksimlanih 30:18.

U drugom periodu domaći su nastavili maksimalno motivisano i skoncentrisano, a plod takve igre je i vođstvo zahvaljujući Rossu i Vranješu u 15’ minutu (42:39).

"Ovo je kruna sezone, nemam riječi da opišem kakav je osjećaj pobijediti veliku ekipu u ovakvom ambijentu. Tek ćemo sjutra da shvatimo šta smo napravili, sada smo pod nevjerovatnim utiskom. Osjećao sam se sjajno na terenu, pogodio sam neke teške šuteve, sve je bilo na vrhunskom nivou. Vukli smo Nidam i ja, ali cijela ekipa je odigrala veliku utakmicu, uradila sve što je mogla, jer drugačije se i ne može savladati Zvezda. Oni su sada pod pritiskom, mi ćemo izaći da odigramo maksimalno, pa ako se ukaže prilika napašćemo Zvezdu", kazao je najbolji strijelac susreta Nemanja Vranješ.

Ipak, u finišu druge četvrtine domaći su ušli u probeleme sa falovima prije svih Pavić (4 lične), Vujošeić (tri lične) što se na kratko I osjetilo u igri, što su gosti iskoristili i serijom 16:6 uspjeli da istope prednost domaćina za konačnih na poluvremenu 48:45.

Rovovska bitka nastavljena je i drugom poluvremenu.

Barani su održavali rezultatsku distancu od 4 do sedam poena, gosti konstantno “duvali za vratom” da bi trojkom Antića na 20 sekundi prije kraja ovog perioda Beograđani stilig na “minus dva” 66:64. Ipak, Nidam je sa dva poena uz jedno slobodno odveo Barane na odmor uoči poslednjih 10 minuta na distance od pet poena 69:64.

"Prije svega, četitam Mornaru i njegovom treneru na zasluženoj pobjedi. Od početka do kraja domaći igrači su vodili i željeli su ovu pobjedu više od nas. Još ranije sam ukazao na neke faktore vezane za ovu utakmicu: na nerealnu razliku u prvom meču u Beogradu, na njihovu rasterećenost i na činjencu da je teško dobiti četiri puta uzastopno u jednoj sezoni ekipu koa igra zaista dobro. Sa druge strane, ekipa koja u prvoj četvrtini primi 30 poena, kojoj dvojica igrača daju gotovo 60 poena, a njeni igrači znaju da se utakmica igra za finale, i ne zaslužuje da pobijedi. Igramo treću utakmicu u Beogradu, biće teško, ali za prednost domaćeg terena smo se borili i izborili. U prvoj utakmici samo pokazali put i način kako da dobijemo tim Mornara, njihovo samopouzdanje najbolje ćemo ubiti u majstorici jakom i agresivnom odbranom, na ivici faula, kao u prvom meču. Nismo potcijenili ni u kom slučaju ekipu domačina. Mornar igra dobro čitave sezone, jedini je uz nas još u Evropi, sve čestitke njegovom treneru, vide se dobre akcije, prilagođene ovom timu, data im je velika sloboda u šutu za tri poena i nije lako s njima igrati", rekao je trener Crvene zvezde mts Dušan Alimpijević.

U poslednjem periodu, Vranješ je sa tri trojke na pet minuta prije kraja odveo Barane na “plus 12” 78:66, da bi Nidam minut kasnije solo akcijom doveo svoj tim do maksimalnih večeras 14 razlike 84:70, pa je slavlje skoro moglo da počne.

Mi, nažalost, nismo bili na nivou kojem je trebalo da budemo u ovom polufinalnom meču. Nismo uspjeli da iskonrolišemo dva njihova glavna šutera, dali su nam skoro 60 koševa. Moraćemo težim putem do finala plej ofa. Vraćamo se u Beograd da se odmorimo  i pripremimo za sljedeću utakmicu", kazao je kapiten Crvene zvezde Branko Lazić.

Na 36 sekundi prije kraja Vujošević je sa linije slobodnih pogodio oba bacanja za 87:81, da bi Dobrić sa linije slobodnih i iz individualnih akcija vezao par poena, a trojkom istog igrača, gosti sun a 29 sekundi prije kraja došli na svega tri poena razlike 87:84.

Konačnih, 88:84 postavio je Ross sa linije slobodnih (pogodio 1 od 2), dok je Antić na osam sekundi prije kraja promašio šut za tri poena pa je slavlje moglo da počne.